DRODZY MŁODZI PRZYJACIELE, MIŁOŚNICY KSIĄŻEK I CZYTANIA.To już jedenasta edycja Konkursu towarzyszącego co roku Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla Dzieci i Młodzieży, do którego zapraszamy zachęceni Waszym licznym udziałem. W poprzednich latach pisaliście na następujące tematy: „List do ulubionego pisarza” – 2004; „Co było dalej…” – 2005; „Co znaczy być Polakiem w początkach XXI wieku” – 2006; „Mój przyjaciel mieszka w książce” – 2007; „Książka, którą chciałbym/chciałabym przeczytać – 2008; „Moja lektura nieobowiązkowa” – 2009, „Lubię czytać” – 2010 oraz „Moja biblioteka” – 2011, „Mali i duzi – Rzecz o przyjaźni” – 2012, „Zwierzęta w książkach – Mój ulubiony bohater” – 2013. Co roku stawiamy przed Wami nowe problemy i pytania.
Wy odpowiadacie – a my z najwyższą uwagą czytamy Wasze prace. I tak Konkurs stał się formą przyjacielskiej rozmowy, wymiany myśli i poglądów – Was, którzy rośniecie i dojrzewacie z każdym dniem, z nami – od dawna już dorosłymi. No właśnie – i tu dochodzę do sedna sprawy.
Na początku przyszłego roku, w dniu 8 stycznia świętować będziemy 130. rocznicę urodzinKornela Makuszyńskiego, znakomitego polskiego pisarza, ulubionego przez dzieci i młodzież, autora licznych książek dla dziewcząt i chłopców, patrona wielu szkół. Jego książki wzruszały i bawiły zarówno Waszych dziadków jak i rodziców. A teraz czytacie je Wy. Oglądacie filmy zrealizowane na podstawie utworów pana Kornela. Śmiejecie się z przygód Koziołka Matołka – pewno wszyscy go znacie, zresztą nie tylko jego, Kornel Makuszyński powołał do życia wielu bohaterów, którzy przeżywali liczne przygody, często wręcz sensacyjne.Jesteśmy wielce ciekawi, kim dla Was jest Kornel Makuszyński – co o nim wiecie (bo my wiemy, że bardzo kochał swoich młodych czytelników, którzy też chętnie go w Zakopanem odwiedzali). Czy znacie jego książki? Co czytaliście? Co się Wam podobało? Czy macie swojego ulubionego bohatera? A może ktoś z Was będąc w Zakopanem zwiedził Muzeum jemu poświęcone, może odwiedził jego grób na pięknym zakopiańskim Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.
A może w Waszych rodzinnych bibliotekach zachowały się książki Makuszyńskiego, należące kiedyś do Waszych rodziców, lub dziadków – porozmawiajcie z nimi, może się dowiecie czegoś bardzo interesującego. Nie starajcie się pisać o wszystkim, możecie się skupić na wybranych wątkach, czy zagadnieniach. Zależy nam na Waszych samodzielnych przemyśleniach i wypowiedziach. Co roku zadajemy Wam nowe pytanie dotyczące spraw ważnych dla kultury – związanych z książką i czytelnictwem, bo książka to klucz, który najpiękniej otwiera nam nie tylko umysły – ale i serca.
Najciekawsze, najoryginalniejsze i samodzielne prace (zapisane odręcznie lub komputerowo) nagrodzimy – tak jak w latach ubiegłych – dyplomami i wartościowymi książkami.
- Objętość prac: do 2 stron formatu A4 (ważna treść, a nie objętość).
- Nieprzekraczalny termin składania prac – 30 grudnia 2013 roku.
Jury oceniać będzie prace w poszczególnych grupach wiekowych.
Prace konkursowe wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową, prosimy przesyłać na adres:
XIII Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Centrum Targowe,
ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań
Z dopiskiem: Konkurs „Kornel Makuszyński i jego bohaterowie”
Wszystkim życzymy powodzenia i zapraszamy do udziału w Konkursie, a wychowawców, bibliotekarzy, opiekunów oraz dyrektorów szkół, prosimy o życzliwą pomoc organizacyjną.
XIII Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży odbywać się będą od 28 lutego do 2 marca 2014 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas nich też ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Wyniki znajdą się również na naszych stronach internetowych: www.targiksiazki.pl, www.ptwk.pl i na stronach miesięcznika „Wydawca”www.wydawca.com.pl. Nagrody przesłane zostaną na adresy szkół, do końca kwietnia 2014 roku.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Targów – to przecież Wasze Targi!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz