piątek, 9 marca 2012

Old Maps Online


źródło: Antyweb
http://www.oldmapsonline.org
Ponad 60 tys. historycznych map w jednym miejscu. Prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów
Tomasz Popielarczyk   |   2012-03-07

Jak się okazuje także humaniści coraz bardziej angażują internet do swoich projektów. Uniwersytet w Portsmouth przygotował specjalny serwis, będący rozbudowanym zbiorem map danych regionów świata z wybranych okresów historycznych. Łącznie twórcom udało się zebrać w nim 60 tys. map. Efekt powinien przypaść do gustu nie tylko historykom i pasjonatom tej nauki, ale też zwykłym uczniom i studentom kierunków humanistycznych.
Old Maps Online robi wrażenie nie tylko ze względu na rozbudowaną bazę, o której za chwilę, ale też prostotę obsługi. Uczeni z Portsmouth  zadbali nie tylko o intuicyjny, ale też nawiązujący wyglądem do historii interfejs. Pierwsze odczucia po uruchomieniu serwisu są zatem zdecydowanie pozytywne. Jak to wygląda dalej?
Serwis wykorzystuje Mapy Google (dzięki oprogramowaniu firmy Klokan Technologies – MapRank Search), dzięki czemu użytkownik może wskazać, dla jakiego regionu chce szukać historycznych rycin. Do dyspozycji otrzymuje oczywiście standardowe narzędzia w postaci przybliżania, oddalania i miniaturową mapkę w prawym dolnym rogu. Gdy już zdecydujemy się, jaki obszar nas interesuje, wybieramy na osi czasu przedział lat, z których mapy są nam potrzebne. Wówczas w kolumnie po prawej stronie wyświetla się lista rycin. Kliknięcie na każdą z nich przenosi nas na odrębną podstronę na której możemy przeglądać mapę w wysokiej rozdzielczości. Także tutaj mamy do dyspozycji przybliżanie oraz oddalanie, więc obsługa jest zbliżona nieco do tej z Google Maps.
Najwcześniejsza, dostępna obecnie mapa pochodzi z roku 1551, lecz zbiór jest nieustannie poszerzany o nowe pozycje (internauci mogą zgłaszać je sami, jeżeli dysponują skanami). W sumie już teraz liczy on 60 tys. rycin, co jest imponującym wynikiem i zapewnia serwisowi palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o tego typu usługi. Ale to nie koniec – jeszcze w 2012 roku liczba ta ma ulec podwojeniu. Zbiory pochodzą z różnych bibliotek na świecie. W przypadku Polski dużą część zapewnia czeska Moravian Library.
[więcej...



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz